Solana Kurucu Ortağı Bu Altcoinler Konusunda Uyardı!

Fon toplayan en son Solana meme coin projesi Condom, 906,000 dolarlık bir kayba neden oldu. Solana Labs Kurucu Ortağı, yatırımcılara rastgele Solana adreslerine para göndermemelerini tavsiye etti. Ayrıca, milyonlarca kayıpla sonuçlanan Solana meme coin ön satış projelerine karşı uyarı yaptı.

Solana kurucu ortağından önemli uyarı!

Solana Labs’ın Kurucu Ortağı ve COO’su Raj Gokal, yaptığı bir açıklamayla yatırımcılara uyarı yaptı. Gokal, ön satışlar için rastgele Solana adreslerine para gönderilmemelerini tavsiye etti. Bu arada, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Solana Blockchain’deki bir meme coin’i olan Condom’un ön satışı nedeniyle yatırımcılar 906.000 dolarlık önemli bir fon kaybı yaşadı. Gokal’in nu tavsiyesi de bu olayın ardından geliyor.

Gokal’in bu uyarısı, birkaç SOL meme coin projesinin piyasaya sürülmeden önce çürük çıkmasının ardından geldi. CONDOM adlı bir Solana meme coinini içeren söz konusu son ön satış, 4.965 SOL gibi önemli bir miktar toplamayı başardı. Toplanan fon 906.000 dolara eşdeğerdi. Ancak, proje ekibi planlanan lansmanından hemen önce sağlam bir ‘exit scam’ gerçekleştirdi. Dahası, projenin yaratıcıları toplanan fonlarla ortadan kaybolduğu için ön satış yatırımcıları kayıptan sersemletildi.

Ön satışlara dikkat!

Buna ek olarak, Gokal’ın açıklaması, özellikle dolandırıcılık planlarının şüphelenmeyen yatırımcıları kolayca cezbedebileceği X gibi platformlarda rastgele ön satışlara katılmanın getirdiği risklerin altını çizdi. Ayrıca Solana topluluğu, yatırım fırsatlarını değerlendirirken doğrulanmış ve güvenilir kaynaklara bağlı kalmanın önemini vurguladı. Dahası Gokal, yatırımcıları potansiyel dolandırıcılık ve dolandırıcılığa karşı uyanık olmaya çağırdı.

On-chain dedektif ZachXBT’in bildirdiği üzere, son Solana meme coin projeleri Mart ayında toplu olarak 33 ön satışla 149,2 milyon dolara eşdeğer 796.000 SOL’un üzerinde para topladı. ZachXBT, bazı projelerin ‘rug-pull’ olduğuna ve ekibin SOL’u iade etmeyi reddettiği dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat çekti

Kripto piyasasındaki dikkat çeken diğer dolandırıcılık olayları

ZachXBT, Sartoshi0x’in ön satış adresini ifşa etti. On-chain dedektif, bu projenin ön satıştan elde ettiği SOL’un %62’sini cebe indirdiğini açıkladı. Ayrıca, söz verdiği gibi tokenları dağıtmadığını iddia etti. Bir ekran görüntüsü, MILK projesi için satın alınan 800.000 doların üzerinde değere sahip 4.434 SOL’un LP’ye değil, yeni bir adrese aktarıldığını ortaya koydu.

Bir başka vakada, yatırımcılar 2.100 SOL’ü, Jared_eth’nin X’te sahte bir Jared MEV bot hesabı olduğu iddia edilen bir adrese gönderdiler. Bu şema daha önce 2023 Haziran’daki bir ön satış için sahte bir Jared hesabına 440.000 dolar gönderen yatırımcıları kandırmıştı.
Ayrıca, yatırımcılar Blue Kirby’ye 3300 SOL gönderdi. Başlangıçta ekip, geri ödeme sözü verdi. Ancak yatırımcıları “dolandırıcı” olmakla suçlayarak geri ödeme yapmayı reddettiler. Hatta, akıldışı bir makale yayınlayarak sözlerinden döndüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x